Import ładunków z pliku CSV

Zmodyfikowano dnia 21 Mar 2024

W celu zbiorczego importu ładunków (zleceń od klienta) do systemu fireTMS należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:  


1. Utworzyć schemat importu ładunków  


Aby utworzyć schemat importu ładunków, należy przejść do Konfiguracja >> Konfiguracja systemu >> zakładka Obsługa zleceń sekcja Schematy importu ładunków >> opcja Dodaj.



Następnie w schemacie należy uzupełnić wszystkie obowiązkowe pola (oznaczone czerwoną gwiazdką). Schematy należy tworzyć według pliku, z którego będą importowane dane.


  • Nazwa schematu - pozwoli na wybór odpowiedniego schematu, stosownie do pliku 

  • Format daty - zgodny z formatem z pliku. Poniżej przykładowe wartości uzupełnione dla różnego formatu dat, które mogą występować w pliku:

    2023-05-25 (yyyy-MM-dd)
    15.03.2023 (dd.MM.yyyy)
    2023-03-27 20:02:28 (yyyy-MM-dd HH:mm:ss)


  • Symbol separujący dane - plik z danymi do importu musi być przygotowany w formacie CSV. Aby poprawnie zaimportować dane, w przygotowanym pliku CSV dane muszą być rozdzielone znakiem np. “;” (średnik). Dane powinny być zakodowane w formacie UTF-8Istnieje możliwość sprawdzenia separatora w pliku CSV, otwierając taki plik przykładowo za pomocą aplikacji Notatnik. Poniżej przykładowy plik w edycji, gdzie znakiem rozdzielającym jest średnik.



  • Symbol “cytujący” dane - stosowany w sytuacjach, kiedy jest konieczność użycia znaku separującego dane jako tekst. 


Konieczne jest również dokonanie wyboru: 

  •  sposobu wprowadzania miejsc:
  • wprowadzanie adresu z użyciem danych adresowych (nazwa firmy, miasto, kod pocztowy, ulica), 
  • z użyciem CMR (kod pocztowy, miasto), 
  • z użyciem identyfikatora miejsca (unikalny identyfikator miejsca)
  • sposobu wprowadzania rozmiaru towaru: 
  • LDM + Waga 
  • XYZ + Waga 
  • Opis 


W zależności od tego, jakie dane mają zostać uwzględnione w ładunku oraz jakie niestandardowe opcje importu ładunków zostaną wybrane, system wskaże wymagane parametry, które muszą zostać uwzględnione w pliku.

  



Uwaga! Konieczne jest określenie i wprowadzenie nazwy kolumn w pliku (CSV), ponieważ będą one miały swoje odpowiedniki w systemie fireTMS. Każde pole oznaczone jako wymagane należy uzupełnić odpowiednią nazwą kolumny z pliku CSV.


Kolumny w pliku CSV są indeksowane (_1, _2 itd.), co pozwala na oznaczenie, którego załadunku i rozładunku dotyczy konkretna kolumna w pliku. Indeks jest widoczny tylko w pliku. Schemat zawiera tylko nazwę (bez indeksu).  


Przykładowo: Data_1, Ilosc_1, Nazwatowaru_1, Jednostka_1, Miasto_1, Kodpocztowy_1, Typmiejsca_1 - dotyczą pierwszego miejsca w ładunku (pierwszego załadunku).

 



*Kolumna Niestandardowy format - dotyczy zmiennych Data oraz Data przyjęcia, kiedy konieczna jest modyfikacja mapowania. Mapowanie - oznacza przyporządkowanie elementu znajdującego się w pliku do odpowiadającego mu elementu w schemacie



Po utworzeniu schematu importu wszystkie wprowadzone dane należy zatwierdzić, klikając Zapisz.


Uwaga! Jeżeli którykolwiek z parametrów wymaganych przez system nie zostanie uzupełniony (Nazwa kolumny w CSV), system wyświetli informację o braku konkretnych mapowań z chwilą zapisu schematu. 



  1. Wykonać import ładunków 


W celu zaimportowania pliku CSV z ładunkami należy przejść do Ładunki >> Ładunki do dyspozycji / Wszystkie ładunki.  

 


Kolejnym krokiem jest uzupełnienie wszystkich informacji wymaganych przez system (oznaczonych czerwoną gwiazdką), takich jak:

  • Schemat - szablon utworzony w systemie, na podstawie którego zostanie zaciągnięty plik

  • Oddział - należy wskazać oddział, na który mają zostać przyjęte ładunki 

  • Kontrahent 

  • Waluta - dotyczy waluty przyjęcia ładunków 


Pole Użytkownik zostaje uzupełnione automatycznie danymi użytkownika zalogowanego do systemu. System pozwala na wybór innego użytkownika.

 
Następnie należy wybrać opcję 
Wgraj pliki z ładunkami.

 


W sekcji Ładunki do importu pojawi się lista załadowanych ładunków za pomocą pliku CSV. Ładunki należy zatwierdzić i dodać do systemu, klikając opcję Import.


 

W zakładce Podsumowanie istnieje możliwość sprawdzenia ilości zaimportowanych ładunków. W tym miejscu pojawią się też komunikaty dotyczące ewentualnych błędów przy imporcie.



Uwaga! W przypadku błędnie utworzonego schematu importu / dokonania niewłaściwego wyboru schematu / błędów w pliku CSV pojawi się informacja dotycząca problemów z przetwarzaniem pliku. Szczegóły znajdą się w zakładce Podsumowanie.

 

 


Wszystkie wgrane do systemu ładunki pojawią się w zakładce Ładunki >> Ładunki do dyspozycji / Wszystkie ładunki skąd jest możliwość ich zadysponowania (utworzenia zlecenia).

Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł